Kömür Seçimi

Kömür Seçimi

KONUTLARDA kömür seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli değerler ; kömürün kalorisi, ebatı ve kükürt oranıdır. Kazanlarda kömür kalorisinin yerli kömürlerde en az 5000kkal/kg, ithal kömürlerde de en az 7000kkal/kg olması gerekiyor. Ebatlarda ise kazan için ideal boyut önemlidir. Halkça bilinen iri kömür uzun dayanır, daha iyidir tabirleri yanlıştır. Kömürün kazanda verimli yanabilmesi için ideal yanma olması gerekir.İdeal yanma için de yeterli temiz hava beslemesi olmalıdır. 1-2 dairelik küçük bir kazana ayva olarak bilinen iri parçalı ithal kömür atarsanız, kazanı boğar ve verimli bir yanma yapamazsınız.Hem paranızı çöpe atarsınız hem de ısınmada problem yaşarsınız. Kömürün özelliklerine göre ihtiyacı olan temiz havayı vererek ideal bir yanma oluşturursunuz.Böylece hem havayı kirletmezsiniz hem de kömür tüketiminizi minumuma düşürmüş olursunuz.

SANAYİDE  kömür seçimi tamamen kazan tipiyle ilgilidir. Kazanınız hareketli ızgara, akışkan yataklı ve helezonlu düz tip olmasına göre yakılan kömür ebatı değişir. Sanayi kazanlarında kullanılan kömürler genelde toz ve fındık ebatlarındadır. Ama bu ebatlarda üretici firmalar tarafından o kadar çeşitlenmiştir. Ondan dolayı kömür elek ebatları ve nem oranları, curuf oranları, şişme endeksi,kül oranı,kalori değerleri gibi bir çok etken verimli kömür yakılmasında çok önemlidir.

Biz de İNCİ ENERJİ olarak konutlarda ve sanayi kuruluşlarında  özel incelemeler yaptıktan sonra kazan sistemleriyle ilgili yapılması gerekenleri tavsiye edip, ideal kömürü müşterilerimize sunuyoruz. Hem kazan sistemleriniz en verimli hale gelip, hem de en kaliteli kömürleri yakmaya başlayınca tüketimlerinizin %10-%25 arasında düştüğünü göreceksiniz. Türkiye'de  sanayi kuruluşlarının kazan sistemleri verimliliğinin artmasını sağlayan  tek firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.