Soma Kömürü

Soma Kömürü

Soma kömürü Manisa ilinin Soma ilçesi sınırlarında çıkartılan bir kömürdür.  Bundan dolayı bulunduğu bölgenin adını almıştır. Soma kömürü ağırlıkta Soma – İzmir yolu çıkışındaki Cenkyeri bölgesinden çıkartılmaktadır. Ege Linyitleri’nin bu bölgede olan Dereköy, Işıklar, Eynez tesisleri en yüksek kapasiteli üretim yapan ocaklardır. Bu ocakların yanında Akhisar-Soma yolu girişinde bulunan eski adıyla Gürmin yeni adıyla Soma İşletmeleri A.Ş. olan bu tesis de Ege Linyitlerinin belirli bir üretimini karşılamaktadır.


T.K.İ. Ege Linyitleri’nin ağırlıkta olmak üzere ürettiği Soma kömürü; yerli kömürler arasında en iyi kaliteye sahip kömürler arasındadır. Bu kalitenin nedeni Soma’da bulunan kömür havzalarının büyük rezervlerde, yüksek kalori, düşük kül ve kükürt oranlarına sahip olmasıdır. Ege Linyitleri sahasında yüksek kapasiteli lavvar(yıkama) tesisleriyle kömürler taş, şist, çamur gibi yabancı maddelerden arınarak saf kömür olarak üretilmektedir. Aynı zamanda bu kalitenin diğer bir nedeni de kömürdeki yüksek uçucu oranı nedeniyle kolay tutuşması ve soba-kazanlarda  uzun saatler kömürün uyumasıdır. Bu uyuma sayesinde akşam saatlerinde kapatılan soba uyku haline geçer ve sabah açıldığında yanmaya tekrar devam eder. Böylece kömürü tekrar tutuşturma sıkıntısı olmaz.


T.K.İ. Ege Linyitlerinin üretimi olan Soma kömürlerinin cinsleri genel olarak sanayi ve ısınma kömürleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Isınma kömürlerinde Soma +18 ve Soma +20 kömürü vardır. Fakat 2015 yılı itibariyle sadece Soma +18 kömürü üretilmektedir. Bu kömür 25kg lık kırmızı şeridi olan beyaz torba içerisine torbalanmaktadır. Torbaların üst ortasında ELİ logosu mevcuttur. Sanayi kömürlerinde ise ELİ. Soma 0-20mm toz, Soma 0,5-10mm toz ve  Soma 10-18 fındık kömürleri üretmektedir.