Kaliteli Kömürün Özellikleri Nelerdir?

Kaliteli Kömürün Özellikleri Nelerdir?

Kaliteli Kömürün Özellikleri Nelerdir ?

NEM: Rutubet,kaba be bünye rutubeti olmak üzere 2 çeşittir. Kaliteli ithal kömürde bünye rutubeti en fazla %1, kaba rutubet en fazla %5 olmalıdır. Kaliteli yerli kömür de ise kaba rutubette bu oran %20 yi geçmemelidir.

KÜKÜRT: İthal kömürde en fazla % 0,5 , yerli kömürde ise % 1,5 geçmemelidir.

UÇUCU: İthal kömürde  ideal uçucu % 18-24 arası olmalıdır. Düşük uçucu kömürün tutuşturulması zordur. % 24 üzerinde uçucu olan kömürler ise is ve kurum yapar. Borudan çıkan siyah dumanlarla kendini gösterir. Yerli kömürlerde de uçucu %30'u geçmemelidir.

KÜL: Kaliteli ithal sibirya kömürlerinde % 5 ile % 7 arasında olmalıdır. Kömür yandıktan sonra geriye kalan atık malzemedir. Kül oranı düştükçe kalori oranı artar. Kaliteli yerli kömürlerde de kül oranı %20'i geçmemelidir.

KALORİ: Kömürün ısınma değerini gösterir. Teorik olarak sıfır küllü kömürün orjinal kalorisi 7.500 ile 7.700 kalori arasındadır. Bu kaliteye en yakın değeri ise, İNCİ KÖMÜR’de bulabilirsiniz. Kaliteli İthal sibirya kömürlerinde orjinal kalori 7.500 kkal/kg gelmektedir.  Fakat kaliteli yerli kömürler ise orjinal kalorileri 4.500kkal/kg ve üzerindeki kömürlerdir.

İNCİ ENERJİ olarak bütün kömür ürünlerimiz yıkanmış ve elenmiş olarak satışa sunulmaktadır. Böylece kömür en temiz ve kaliteli şekilde siz değerli müşterilerimize sunulmaktadır.