Bireysel Konutlarda Isınma

Bireysel Konutlarda Isınma

BİREYSEL KONUTLARDA ISINMA

 

1- KAT KALORİFERİ SİSTEMLERİ

Bireysel konutlarda ısınmada fındık, erik, ceviz, limon, portakal, ayva ve karpuz kömürleri kullanılmaktadır. Burada en önemli konu kazan sisteminiz için en uygun ebatta ve kalitede olan kömürü kullanmaktır. Halkça bilinen iri kömür uzun dayanır tabiri kesinlikle yanlıştır. Burada önemli olan kazan büyüklüğüne ve kapasitesine göre ideal büyüklükteki kömürü seçmek  önemlidir. Küçük kapasiteli bir kazana ithal sibirya ayva kömürünü attığınız zaman kömür yeterince temiz hava alamadığı için verimli olarak yanmaz, hem ısınmada sıkıntı yaşanır hem de daha fazla kömür tüketirsiniz.

 

KAZANLAR İÇİN İDEAL BOYUTLU KÖMÜRÜ İNCİ ENERJİ TAVSİYE EDİYOR

 

FINDIK 15.000-250.000kkal/kg kapasiteli otomatik yüklemeli kazanlar
ERİK 250.000kkal/kg kapasiteli ve üzeri otomatik yüklemeli kazanlar
CEVİZ 15.000-100.000kkal/kg kapasiteli elle yüklemeli kazanlar
LİMON 100.000-200.000kkal/kg kapasiteli elle yüklemeli kazanlar
AYVA 200.000-500.000kkal/kg kapasiteli elle yüklemeli kazanlar
KELLE 500.000kkal/kg kapasitelive üzeri elle yüklemeli kazanlar

 

2- SOBA SİSTEMLERİ

Sobayla ısınma, çok uzun yıllardır  insanların tercih ettiği bir ısınma yöntemidir. Sobayla ısınma hem ekonomik hem de her yerde uygulanabilen bir sistem olduğu için uygulanması çok kolaydır. Ama soba sisteminiz, bacanız ve kömürünüz iyi değilse de en kötü ısınma sistemidir. Bu yüzden sobanızı ve kömürünüzü alırken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Biz de İNCİ KÖMÜR olarak sobalar için en kaliteli kömürleri müşterilerimize sunmaktayız.

 

Kaliteli kömür denildiği zaman vatandaşımız en çok kömürün iriliğine ve parlak görünmesine bakmaktadır. Ama bu tamamen hatalı bir yaklaşımdır. Kömür kesinlikle bakılarak anlaşılan bir enerji kaynağı değildir. Kömürün kalitesi ilgili kurumlarda yapılan analizler sonucunda belli olmaktadır. Kömürün kalorisi, külü ve  kükürt oranı kalitesini etkileyen başlıca faktörlerdir. Sobalar için de en uygun kömürün kalorisi aşağıdaki oranlarda olmalıdır.

 

Soba için İdeal Kalitedeki Yerli Kömürün Özellikleri ANALİZ DEĞERLERİ
Kalorisi 4.500kkal/kg-5.000kkal/kg
Kül oranı %10-18
Kükürt oranı %1 maksimum
Uçucu Nem oranı %25-35

 

Soba için İdeal Kalitedeki İthal Kömürün Özellikleri ANALİZ DEĞERLERİ
Kalorisi 6.500kkal/kg-7.000kkal/kg
Kül oranı %10-15
Kükürt oranı %1 maksimum
Uçucu Nem oranı %20-25