MAKALELER

MAKALELER

28/02/2018

Sanayide Doğru Kazan Seçimi


Kategori:Genel 
Gönderen: admin

Endüstriyel tesislerde kazan seçimi genellikle belirlenen kapasiteye göre ilgili kazan üreticisi firmalardan teklif alınarak gerek fiyata gerek  kalitesine bakılarak  tercih yapılır. Tabii burada  kazan fiyatı firmalar için en önemli tercih sebebidir. Fakat yatırım yapıldıktan sonra artık yapacak pek bir şey kalmaz.

Doğru kazan seçimi yapmak için öncelikle kazanın kurulacağı işletmedeki tüm buhar veya sıcak su kullanılacak makine ve cihazlar incelenmelidir. Bu cihazların minimum ve maksimum enerji tüketimleri, pik çekişleri ne kadar sürüyor ölçülmelidir. İşletmedeki sıcak su veya buhar kaçakları tespit edilip öncelikle bunların önlenmesi gerekmektedir.  Bu boşa giden enerjiler önlendikten sonra tekrar işletme kapasitesi minimum ve maksimum değerlerle ölçülüp uygun kazan seçimi yapılır.

Ayrıca kazan sisteminin kurulacağı bölgeye göre uygun yakıtta çok önemlidir ve bu yakıta göre de en uygun kazanın seçilmesi de çok önemlidir. Özellikle kömürlü kazanlarda kazan ve yakıt değerlendirmesi beraber yapılarak uygun kazan seçilmesi çok önemlidir.