MAKALELER

MAKALELER

28/02/2018

Kazan Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kategori:Genel 
Gönderen: admin

Kazanınızın ömrünü uzun yıllar uzatmanın en önemli yolu kazan borularının temizlikleridir. Fakat bu işlem kapsamlı bir bakımla birleştiğinde kazan veriminin arttığı da gözlemlenmektedir.

Günümüzde kazan temizlikleri tüm işletmelerce yapılmaktadır. Ancak atladığımız husus bunun ne kadar doğru yapıldığıdır. İşletmelerde kazan borularının sayısı en az 100 adettir. Bu işletmenin durumuna ve büyüklüğüne göre 800 adet boru sayısına kadar çıkmaktadır.  Bir insanın gücü maksimum 50 boru temizliğinde tükenmektedir. Ve genellikle işletmelerde gördüğüm göz hizasının üstündeki boruların daha kirli olduğudur. Temizliği zor olduğu için kazan temizliği yapan arkadaşlar üst kısımları daha az temizleyebiliyorlar. Buda katranların sürekli birikmesine ve kazan veriminin düşmesine neden oluyor.

Kazan ömrünü kısaltan diğer bir husus ise korozyondur. Kazan içerisinde dolaşan suyun ısınmasıyla açığa çıkan korozif gazlar zamanla borularda korozyon oluşumuna ve delinmelere yol açar. 

Kazanlarınızın ömrünü uzatmak ve boru korozyonunun etkilerini azaltıp, kazan verimliliğini en üst seviyeye ulaştırmak için uygulayabilceğiniz bazı yöntemleri aşağıda sıraladık.

1. Kazan ilk kurulum esnasında boruların kaynatılmasından dolayı boruların içinde ve dışında kaynak çapakları meydana gelir. Sisteminizden bu çapakları alkalin bir ürün kullanarak uzaklaştırmanız gerekir. Bunu yapmadığınız takdirde sistemde kalan çapaklar zamanla çözünüp suyun içine karışır ve korozyonu hızlandırır. Ayrıca kazan borularında kireç oluşumunu kontrol etmek için kapakları açtığınızda kızıl kahve bir renkle boruların kaplandığını görürsünüz. Bu temizlik yapılmadan kazanın devreye alınmasından kaynaklanır.

2. Kazanda kaliteli bir buhar üretimi istiyorsanız kazan besleme suyunda mutlaka yumuşak su kullanınız. Kondens tankında 82CO kadar ısıtılan su degazörde 102-105 CO çıkartılır. Bunun en büyük sebebi korozif gazların bu sıcaklıklarda daha verimli uzaklaştırılabilmesidir. Böylece kazana su beslemesi yapılmadan korozif gazların birçoğu degazördeyken dışarı atılır.

3. Kazana kadar gelen sistemlerde( tasfiye cihazı, kondenser, degazör…vb), kazanda ve kazandan sonra(kolektör, vanalar, kondenstoplar…vb)  sisteme beslenen buhar ve su hatlarında kaçak olmamasına dikkat edin.

4. Kazanda korozif eylemlerin oluşmasını engellemek için kükürt oranı düşük yakıt kullanın.

5. Kazanlarınızın alev duman borularını (temizleme periyodu yakıt türüne göre değişir) düzenli olarak temizleyin.  Alev duman borularında oluşan katran kalınlığı arttıkça yanma verimi düşer ve yakıt sarfiyatı artar. Unutmayın katran tabakası kalınlaştıkça asbest etkisi göstermeye başlar.

6. Kazan borularında kışır oluşumunu engellemek için düzenli ve kontrollü olarak kireç önleyici ürünler kullanın. Kireçte katran gibi boru yüzeyinde kalınlaştıkça suyun ısınmasını geciktirir ve yakıt sarfiyatını arttırır. Kazan sistemlerinden alev katranınız var ise önce katranı sonra boruyu, daha sonra kireci ve en son suyu ısıtır. Ancak siz bu iki kısmı ortadan kaldırdığınızda alev boruyu ısıttıktan sonra suyu ısıtacaktır.

7. Kazan besi suyunda düzenli olarak çözünmüş oksijeni gidermek için oksijen tutucu ürünler kullanınız. Bu ürünleri kullanmadığınızda oksijen korozyonu meydana gelir.

8. Kazan suyu iletkenliklerini sürekli kontrol edin gerektiğinde blöf yapın. Unutmayın yüksek iletkenlik suyun içerisinde çözünmüş katı madde miktarının artışıyla doğru orantılıdır. Eğer siz bu birikintiyi dışarıya atmaz iseniz. Sıcaklığın etkisiyle bu birikinti boru üstüne yapışır.