MAKALELER

MAKALELER

28/02/2018

Petekleriniz Yeterince Isıtmıyor mu?


Kategori:Genel 
Gönderen: admin

İstediğiniz ısınma konforuna ulaşmamanız birçok nedene bağlıdır. Bunlardan en önemli olanları kazan ve peteklerinizdeki ısı transfer yüzeylerinin kirli olmasıdır. Peteklerde oluşan kirlilikler başlıca kireç, çamur ve su taşıdır. Gözümüzle suyu her ne kadar tertemiz görsek de suyun içinde bir çok Ca,Mg,Si gibi mineraller vardır. Bu mineraller su ısındıkça açığa çıkarak boru ve petek yüzeylerine tutunurlar. Petek içindeki sürtünmenin fazla olmasından dolayı petek içindeki kirlilikler daha fazla olur. Bu tortu ve pislikler , özellikle orta ve alt kısımlarının tam ısınmamasına neden olur. Kazanınız ne kadar iyi sıcak su üretse de petekler iç mekana ısıyı iyi iletemezler. Bundan dolayı hem istediğiniz ısı konforuna ulaşamazsınız hem de ısınmak için daha fazla yakıt tüketirsiniz.

Peteklerden istenilen verimi almak için uygun makine ve kimyasallarla tesisat temizliği yaptırmanız gerekir. Bununla ilgili piyasada birçok makine ve kimyasal bulunmaktadır. Bilinçli bir tüketici olarak işi yaptıracağınız teknik servise ilk soracağınız sorular; Kimyasal yıkama pompasının düşük basınç ve yüksek debide çalışıp çalışmadığı ve kullanacakları kimyasalın tesisata bir zarar verip vermediği, gerekirse kullanılan kimyasalın MSDS sini istemenizdir. Çünkü pompa yüksek basınç ve düşük debide ilerlerse borulardan istenilen miktarda su geçmeyeceğinden yüzeylere etkin bir şekilde temas etmez. Sonuç olarak tam temizlik yapılmaz. Uygun olmayan bir kimyasal kullanıldığında petek demirlerine, kombi kullanıyorsanız kombinizin bakır veya paslanmaz eşanjörüne zarar verebilirler. Bu zararları direkt olarak gözümüzle görmediğimizden kısa sürede anlamamız mümkün değildir.

Her yıl düzenli olarak yaptıracağınız petek ve tesisat temizliği hem istediğiniz ısı konforuna rahatlıkla ulaşmanızı hem de ısınmak için yakıta çok para ödememenizi sağlayacaktır. Daha az yakıt tüketimi demek daha az çevre kirliliği demektir.